Nasze działania / NASZE DZIAŁANIA: / Wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin zastępczych

Wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin zastępczych

Raz w roku w okresie wakacyjnym Fundacja organizuje dla rodzin Wczasy Socjoterapetyczne. Adresatami programu są rodziny zastępcze wraz z dziećmi przyjętymi i naturalnymi do 18 roku życia, zamieszkujące na terenie województwa zachodniopomorskiego. Preferowany w programie jest udział całej rodziny. Bierzemy pod uwagę, że są również osoby samotnie zajmujące się opieką zastępczą i one także uczestniczą we Wczasach.

Miejsce, w którym organizujemy wypoczynek jest Zespół Placówek Oświatowo-wychowawczych "Szkuner" (Dom Wczasów Dziecięcych ) w Myśliborzu. Budynek położony nad malowniczym Jeziorem Myśliborskim. Rodziny mają możliwość wypoczynku i integracji, dzieci mają zorganizowane całodniowe zajęciaedukacyjno-rekreacyjne, natomiast dorośli prócz wypoczynku uczestniczą w warsztatach socjoterapeutycznych.

Cele:

 • Integracja rodzin zastępczych.
 • Wsparcie rodzin zastępczych w rozwiązywaniu trudności wychowawczych w życiu codziennym.
 • Wskazanie sposobów radzenia sobie z emocjami w codziennym życiu.
 • Otwarcie na relacje z innymi.
 • Skuteczna komunikacja.
 • Relaksacja i wypoczynek czynny.

W tym działaniu współpracowaliśmy z:

Domem Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.
Urzędem Miasta Szczecin wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej.
Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

 • rok 2007 pierwsze wczasy mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Szczecin.

 

 • Rok 2008 projekt współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski.

"W dniach 21-28 września 2008 roku mieliśmy szczęście uczestniczyć w drugiej edycji wczasów socjoterapeutycznych "Tęcza serc w moim domu" dla rodzin zastępczych i placówek rodzinnych, zorganizowanych przez Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc". Zamieszkaliśmy w gościnnym i bardzo przyjaznym Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu prowadzonym przez pana dyrektora Jana Jakubów.
Był to dla nas czas nie tylko tak potrzebnego wypoczynku i relaksu, ale również doskonalenia naszych kompetencji opiekuńczych, wzmacniania poczucia własnej wartości i uczenia się jak radzić sobie z trudnościami. Służyły temu codzienne warsztaty socjoterapeutyczne dla opiekunów oraz indywidualne konsultacje. W tym czasie nasze dzieci otoczone były opieką pedagogiczną. W grupach wiekowych uczestniczyły w zajęciach plastycznych, grach i zabawach, spacerach. Miały możliwość oglądania bajek i filmów, wyjścia do muzeum, zabawy na dyskotekach. Codziennie z opiekunami mogły korzystać z basenu pływackiego. Kolejne atrakcje to wspólny wyjazd do leśnego rezerwatu, a potem rodzinne grzybobranie; przejażdżka łodzią motorową po Jeziorze Myśliborskim; dwukrotne grillowanie przy muzyce i tańcach w "Grzybolandii". Integracji dorosłych służyły oprócz warsztatów wieczorne spotkania świetlicowe. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami, przekazać sobie cenne informacje, pożartować, wzajemnie się wspierać.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wczasów i umożliwili naszym rodzinom wspólny wypoczynek."

Monika mama zastępcza


 

 • Rok 2009 to wsparcie zarówno Urzędu Miasta, jak i Urzędu Marszałkowskiego.

 

ROK 2010

Wczasy za nami, Kto nie był niech żałuje. Dopisała pogoda, dopisały nastroje, Pan Mirek wszystko dobrze przygotował,  zorganizował. Na wczasy w tym roku pojechało nas ponad 120 osób, to dużo więcej niż dotychczas.

Wczasy mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Urzedu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego - dziękujemy.

wspomnienia z wczasów 2010

 

 

ROK 2011

W ramach wczasów zorganizowano:

 • warsztaty socjoterapeutyczne dla dorosłych;
 • wykład z warsztatami psychoedukacyjnymi;
 • wyjścia na plażę;
 • wyjazdowe imprezy integracyjne na Ranczo Radzicz;
 • wycieczki;
 • przedstawienie teatralne dla młodzieży;
 • turniej tenisowy;
 • rodzinne regaty żeglarskie;

Ponadto rodziny mogły skorzystać z konsultacji psychologa.

Wczasy juz kolejny raz odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 


Darmowy Program PIT
Dziękujemy za wsparcie:

Kontakt

Zachodniopomorska Fundacja
Pomocy Rodzinie
"Tęcza Serc"


ul. Kolumba 60
70 - 035 Szczecin

Fundacja jest czynna:

pn i pt: 10:00-14:00
śr: 11:00-17:00

tel. 508 170 803
tel/fax (091) 433 27 27